Jak viset na tréninkové desce?
Na položenou otázku existuje mnoho odpovědí a propracovaných tréninků, já zde popíši trénink, který jsem si sestavil v období zraněných koleních vazů pro něž jsem nemohl lézt. Za sebe mohu říci, že tímto tréninkem mi výrazně zesílely prsty, což neznamená, že to bude fungovat na každého. Trénink je sestaven na AIX tréninkovou desku (balknu) PU 1 a jedná se o statické visy. Trénoval jsem přibližně 3x za 7 dní a nijak jinak jsem neposiloval ani nesportoval.
Trénink, který zde předkládám se skládá ze sedmi postupných systémů visení 1 – 7. Na balkně využijete pouze pět párů chytů zvýrazněných v obrázcích níže. První část visení trvá dohromady 24 minut a chyty se postupně zmenšují, následují 3 minuty odpočinku a pak dalších 24 minut visení na postupně se zvětšujících chytech.


Každý systém začíná rozvisením na dvou párech chytů, na vrcholových oblinách a velkých chytech pod nimi. Na obrázcích je větším písmem zobrazen čas visení v sekundách, a šikmo vpravo potom menším písmem čas odpočinku, také v sekundách. Odpočinky jsou většinou dopočet sekund do celých nebo půl minut.







Pro lepší kontrolu visení je k dispozici zdarma aplikace HANG! do androida, která vám bude odpočítávat visy a odpočinky. STAHUJ ZDE

Na AIX stránce ZDE si můžete sestavit a následně stáhnout do telefonu vlastní trénink. V současnosti tam nejsou všechny systémy ale do budoucna je jistě zadám. Do telefonu se importují pomocí ID přiřazeného každému tréninkovému programu.

Tento trénink není podložený žádnou odbornou literaturou, je podložený pouze mojí zkušeností. Nikdy se nesnažte viset přes bolest v prstech! Jakékoliv dotazy pište do komentářů a budeme rádi i za vaše poznatky a moudra.
Balknu můžete koupit na našem e-shopu nebo v kamenných krámech po celé ČR.
Jirous
Pro inspiraci… mně se docela osvědčilo i nesouměrné držení (větší + menší chyt, oblina+). Prsty si tak zvykly na menší chyty, který bych samostně neudržel.
Čus
Mates
Ahoj,
jo to je super nápad pro ulehčení pokud máte problém udržet se pouze na malých chytech.
Úprava tréninku na Aix Wood Bar: Hold 1 – lišta 4 cm, Hold 2 – lišta 3 cm 4 prsty, Hold 3 – lišta 3 cm 3 prsty, Hold 4 lišta 2 cm 3 prsty, Hold 5 – lišta 1 cm 3 prsty nebo lišta 2 cm s menší vložkou 3 prsty (druhá varianta je 1 cm plus radius -> neřeže tolik a člověk tam chvíli i vydrží). Zkoušeno zatím na System 1, naraženo na 2 problémy, má současná váha a ta lišta 1 cm, s tou 2. variantou Hold 5 už není problém ty nejtěžší série objet komplet a mohu jít na System 2, protože ten zbytek Systemu 1 je i na Wood Baru lehkej. Zatím nejpropracovanější systém visů a i když Jirous ve své skromnosti píše, že to není podložené literaturou, tak jedině tím, že to nikdo zatím nikdy takhle dobře neudělal. Dle teorie tréninku se tam najde pár hodně dobrých věcí, ale na trénink tu máme dobře placené lidi, tak nevím, proč bych to měl odborně teoreticky vyhodnotit na veřejném serveru. Varianta cvičení – pozor, je to pak docela kotel: 1. vis úhel v loktech 140°, 2. vis úhel v loktech 90°, 3. vis úhel 30° (plná blokace nad lištou přetěžuje lokty). Při všech visech držet ramena dole a vzadu a kontrakcí mezilopatkových svalů fixovat lopatky co nejblíže k páteři. K tomu zpevněné břicho, ale zároveň se koncentrujte i na správné dýchání. Síle zdar! ;-)