Postav si svůj MoonBoard a v čem je výjimečný?

Od autora
Na AIXblog

Pro ty, ktěří se s lezeckou stěnou MoonBoard ještě neseznámili, přinášíme představení této jedinečné bouldrové stěny, která vám přinese efektivní trénink síly v prstech, v těle, ale i silovou vytrvalost. Stěnu vyvinul z vlastních tréninkových zkušeností špičkový lezec 80. a 90. let Ben Moon.

V čem je MoonBoard jedinečný?

Na první pohled se může zdát, že se jedná o obyčejnou bouldrovou stěnu, ale není tomu tak. MoonBoard vypadá stejně u nás, stejně v Anglii a stejně po celém světě… Tím stejně znamená: rozměry a výška stěny, přesné navrtání montážních otvorů, stejné tři sety chytů určených pro MoonBoard, které jsou umístěny podle čísel na přesně určené místo a podle světové strany natočeny v přesně určeném směru.

Ptáte se, proč je MoonBoard všude stejný?

Odpověď je jednoduchá. Můžete tak doma lézt stejný boulder, jako například Ben Moon u něj v Anglii nebo lezci po celém světě. MoonBoard by se dal označit jako světový komunitní tréninkový nástroj, kdy si pomocí MoonBoard App hledáte a zkoušíte bouldry, tréninková kolečka jako např. váš kamarád v Africe, v Norsku… Nebo když máte “rozděláno” doma a odjedete na návštěvu do zahraničí, kde MoonBoard mají, můžete si ho tam dolézt. Nikdy vám ho nikdo nepřestaví. Navíc v  aplikaci MoonBoard naleznete tisíce bouldrů lezců z celého světa, takže se jisto jistě při tréninku nebudete nudit. Můžete filtrovat bouldry podle různých parametrů, stejně tak přidávat vlastní, komentovat, znamenat si vylezené bouldry, sledovat efektivitu tréninku… MoonBoard si můžete postavit kdekoliv, jako např. Luboš Mázl ve Vrchlabí viz obrázek. Jeden z prvních MoonBoard v ČR si můžete vyzkoušet také v pražském BoulderBaru.

Představení MoonBoard Benem Moonem

MoonBoard krok po kroku

Vybudování MoonBoard je poměrně jednoduchý úkol, budete potřebovat šikovné ruce, základní pracovní nástroje a minimálně dvě osoby. Není důležité kopírovat originální verzi, ale je nutné, aby jste dodrželi:

 • Lezeckou stěnu 2.44 m široká a 3.15 m vysokou.
 • Naklopenou do 40° převisu.
 • Každý montážní otvor musí mít na stěně svojí přesnou pozici označenou číslicí a písmenem.
 •  Tři sety chytů MoonBoard School set (40 – 50 ks chytů v jednom setu) mají na stěně své přesné místo a montují se v přesně určeném směru – k tomu vám pomůže jejich označení světovou stranou a číslem.
 • 10 stupů je součástí jednoho ze setů, které se montují do spodní části stěny neomezeně.
 • Nápověda: Postup stavby stěny a instalace chytů ke stažení v pdf. Instalace LED diod v pdf.

MoonBoard postaven a teď už konečně trénink

Do roku 2016 byly všechny vytvořené bouldry zmapovány na stránkách Bena Moona, kde jste mohli filtrovat podle obtížností a setů chytů. Všechny bouldry se lezou podle stejných pravidel: noha ruka, top obě ruce na chytu. Nyní ale Ben Moon už vsadil na aplikaci v chytrém telefonu, která nabízí:

Funkce aplikace:

 • Uživatel si může filtrova bouldry podle různých parametrů.
 • Snadno si bouldry zobrazí v aplikaci.
 • A pokud je stěna opatřena LED diody, podsvítí si je přímo na stěně. Instalace LED diod ke stažení v pdf.
 • Do aplikace můžete zadávat nové bouldry, komentovat už zadané, udávat obtížnost.
 • Můžete si navolit seznam oblíbených, rychlost přelezu, přelezený boulder, vyhodnotit efektivitu tréninku.
 • Nebo si můžete dát trénink s kamarádem, který je např. na studiích v zahraničí a MoonBoard má v dosahu.
 • Aplikace ke stažení.

Trocha historie pro mladší generaci – Ben Moon

Pro mladší generaci určitě nebude od věci, připomenout tuto lezeckou legendu, která má na svědomí přelez prvního 8c a 8c+ na světě a rozvoj boulderingu jako samostatné disciplíny.

Ben Moon spolu s Jerry Moffattem v 80. a 90. letech udávali směr sportovního lezení nejen ve Velké Británii, ale i ve světě. V pouhých 18 letech vylezl Ben Moon ve své domovině jako první sportovní cestu v obtížnosti 8a Statement of Youth v Lower Pen Trwyn (1984). V roce 1989 se tento dredatý mladík vydal za lezením do Francie, kde po sobě zanechal dva vylezené prvovýstupy Agincourt 8c v Buoux a Maginot Line 8c ve Volx.

Mezi vrchol jeho kariéry patří přelez cesty Hubble v Raven Tor v Anglii (1984). Tato 10 metrová cesta s bouldrem za 8B byla ohodnocena obtížností 8c+ (dle Adama Ondry snadno 9a, tedy by posunula první 9a světa Action Direct na druhé místo).

Ben Moon se také věnoval závodnímu lezení a od roku 2004 se soustředil především na bouldering, který předtím bral pouze jako přípravu na cesty a i v této disciplíně udával směr. Mezi jeho nejtěžší bouldry patří Voyager 8B+ v Burbage. V roce 2015 se Ben opět vrátil na lano v plné síle a přelezl své druhé 9a Rainshadow v Malham Cave. Za pár dní po tomto přelezu oslavil 49. narozeniny.

Za AIX tým Simona Ulmonová

Doporučené Články

Napište Komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.