Nové chyty v setech Mini 3, Mini 4, Crux 10, Micro C a Hifive 5

Od autora
Na AIXblog

Pro rok 2016 jsme připravili několik nových setů a z toho tři sety stupů.

Mini 3 PU  – třicet plochých stupů určených pro těžší lezení. Jedná se o oblé placičky, na které je problém se postavit a to bylo účelem. Stupy z polyuretanu jsou určené k montáži samořeznými vruty. Právě díky PU materiálu by při montáži nemělo docházet k praskání stupů a díky kovovým podložkám by ani nemělo docházet k průniku vrutů skrze stupy.

Tyto „vruťáky“ jsme poprvé představili na veletrhu Outdoor 2016 v německém Friedrichshafenu a jako první si na nich mohli zalézt závodníci Českého poháru v Pardubicích. Nejlepší využití budou mít Mini 3 v kolmějších profilech na bouldrových stěnách nebo v těžkých cestách s lanem, kde je kladen důraz na silné ruce nebo přesnou práci nohou.

Mini 4 PU – třicet malých lišt, které lze použít jako docela dobré stupy nebo mizerné chyty. Výroba těchto „vruťáků“ byla iniciována Andrejem a lezením na pražské stěně Bigwall. V kolmých a mírně převislých výlezech tam Andrejovi chyběly malé ostré lišty. Tím je set Mini 4 jasně definován – malé ostré lišty na půl článku, které se montují pomocí samořezných vrutů.

Mini 4 jsou ideálním řešením kolmých výlezů, kde je každý klasický chyt velkým a vy potřebujete lezce ještě trochu potrápit v malých chytech; jasně že perfektně poslouží i jako stupy.

Micro C PU jsou stupy montované klasickým M 10 šroubem.  Opět jsou to na postavení obtížné stupy oblých a plochých tvarů, které jako chyty potkáte pouze na strukturách, za hranami nebo v rajbasech. Tyto stupy jsou opět z polyuretanu, abychom předcházeli jejich praskání a následným reklamacím.

Set Micro C poslouží jako doplnění jakékoliv cesty nebo bouldru a tyto stupy najdou uplatnění na každé stěně.

Crux 10 PU je setem dvaceti lišt, které je možno namontovat jak klasickým M10 šroubem tak samořeznými vruty. Každý z těchto dvaceti chytů má montážní otvor pro šroub a dva montážní otvory pro vrut, vzdálenosti těchto tří otvorů jsou na všech dvaceti chytech stejné. Při stavění cest a bouldrů se stavěč často rozhodne změnit již namontovaný chyt za podobný, ale větší či menší. Pokud je chyt přimontován vruty, umístí stavěč nový chyt na stejné místo za použití stejných otvorů.

Crux 10 jsou lišty do převisů a překvapí svojí pozitivností. Nejefektivnější použití těchto lišt je v dlouhých krocích ve vytrvalostních cestách nebo na bouldrové stěně v převisech.

HiFive 5 je set pěti chytů ve Slate designu a je inspirován lezením v oblasti Red River Gorge. Jsou to takové díro-lišty do velkých převisů, přičemž chyty dobře zabírají, dokud jste tělem pod nimi. Skoro by se dalo říci, že to jsou madla, tedy velké pozitivní chyty. Šikovný stavěč z nich dokáže postavit záludnou a překvapivou cestu.

Těchto pět chytů je hlavně rozšířením řady chytů ve Slate designu a získáte díky nim další možnost jak postavit v tomto designu zajímavou cestu. Další chyty podobného vzhledu budou jistě následovat.