Never stop brushing!

Od autora
Na AIXblog

Proč čistit lezecké chyty?

Někdy se může zdát, že lezci jsou posedlí ústní hygienou, kartáčky za pasem, kartáčky poházené na bouldermatce, při čištění chytů – možná i zubů –  si mumlaj přelezové mantry…, protože dobře vědí, že vyčištěný chyt je často klíč k úspěšnému přelezu.  Pak taky! Co si ve skalách označíš, to je záhodno po sobě i  vyčistit. Odstranění značek a jiných vodících linek by mělo být samozřejmostí, stejně tak i vyčištění chytů po přelezu (a vůbec tejpky, co strháš z prstů, odpadky a jiné nečistoty vezmi taky s sebou :)

Ale i s lezeckým kartáčkem by se mělo s citem, nečistit mokrou skálu, nevydrolovat s ním kamínky, netlačit na něj jak o život, zásadně vynechat ocelové kartáče a používat nejlépe kartáčky s přírodními štětinami, které skálu neničí, chyty jemně pohladí a přitom chyty vyčistí daleko efektivněji než ty s nylonovým chlupem.

Stejně jako u lezeckého materiálu i u kartáčků vývoj pokročil a lezecké firmy se začaly předhánět ve výrobě pevnějších lezeckých kartáčků, které se na rozdíl od zubního kartáčku při lehkém zatlačení hned nezlomí, štětiny zůstanou na svém místě a efektivně a s citem očistí menší i větší plochu. Tyto kartáčky mají pevné tělo, ergonomické tvary pro snadné držení a přírodní nebo nylonové štětiny, které neškodí skále.

Poslední novinky

Sublime Climbing Kartáček 

Za vývojem těchto kartáčků stojí výborní spáraři  Tom Randall a Ransom Allison. První verze kartáčku Sublime Climbing je v trochu masivnější verzi. Jeho tělo je objemnější z důvodu schránky v rukojeti, kam se vejde speciálně tvarovaný hojivý vosk na prolezenou kůži Climb On a zároveň po odšroubování schránky jde kartáček montovat na čistící bidlo. Tyto kartáčky máte možnost pořídit si s nylonovými štětinami (6500 štětin) a s kančími štětinami (14000 štětin). Je pravda, že tyto kartáčky jsou mnohem větší než klasický kartáček na zuby, ale jejich tělo je pevné, padnou skvěle do ruky a jen tak se nezlomí. A navíc mají 6x větší počet štětin než jakýkoliv jiný kartáček a díky tomu zvládnou očistit velké plochy.

Kartáčky Sublime Climbing jsou navíc z 100% recyklovatelných materiálů.

Sublime Climbing

Poslední novinky

 

Novinka: Slimline Climbing Kartáček 

Novinkou od Sublime Climbing je kartáček Slimline Climbing, který má stejné vlastnosti jako jeho prvorozený sourozenec, ale má menší tělo – snadno ho tak vložíte do poutka mag. pytlíku a ergonomičtější tvar –  lépe se při čištění chytů drží, aniž by drhly klouby prstů o povrch skály.  Tuto novinku si můžete pořídit také ve “vegetariánské verzi” – Vegan Friendly Slimline s umělým chlupem.

Sublime Climbing Slimlite

Kartáčky Flathold

Ukázkou dalšího jednoduchého a „turbo ohleduplného čističe“ je kartáček od značky Flathold. Hlava kartáčku je nakloněna pod úhlem 10 stupňů a díky tomu je kartáček variabilnější a lépe se při čištění chytů drží, aniž by drhly klouby prstů o povrch skály. K dostání je ve dvou velikostech. Menší lezecký kartáček (S) má kratší, hustší štětiny a je tedy ideální na delikátní čištění menších chytů. Větší kartáček s delšími štětinami (M) se hodí na čištění větších ploch. Kartáčky jsou baleny v recyklovatelném a ekologicky šetrném obalu.

Lezecké kartáčky Flathold

deWOODSTOK

Kartáče deWOODSTOK

Potřebujete kartáč s větší plochou? deWOODSTOK velký ruční kartáč sice do poutka pytlíku nedáte, ale na čištění velkých ploch poslouží geniálně. Nebo potřebujete na bouldering prodlouženou ruku? Teleskopický set kartáčů deWOODSTOK je pro vás jak dělaný. Kartáče jsou připevněny na kloubu, s nímž lze lehce nastavit sklon kartáčů. K aretaci polohy slouží rychloupínací šroub. Díky dlouhému teleskopu můžete pohodlně čistit chyty vysoko v bouldru s dosahem 140 až 228 cm.

Kartáče deWOODSTOK jsou vyráběny tradiční formou ruční výroby v Nizozemsku. Všechny díly deWOODSTOK byly pečlivě vybírány a dřevěné díly z břízy jsou nařezány laserem Laserbeest v Delftu.

deWOODSTOK

Moon 3 set

Kartáčky Moon 3

Kdo raději set menších kartáčků může si pořídit set tří kartáčků Moon. Tyto tři kartáčky mají 100% přírodní štětiny, které jsou ke skalám šetrnější. Větší ze tří kartáčů má bukovou a menší dva bambusovou rukojeť.

MOON 3 BRUSH SET

Kompletní nabídka lezeckých kartáčků na Holdsmarket.com.

Sepsala Sim Ulmonová

Nejnovější články

Napište Komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.