Lezu od roku 1986 a když si zpětně vzpomenu na začátky, tak nejdřív to bylo hlavně o zvědavosti a seznámení se s novými lidmi. Nedá se říci, že by lezení bylo hned to, co je momentálně mojí nedílnou součástí života.
Řekl bych, že začínající lezec si v lehkých cestách s fyzickou kondicí vystačí. Pokud tě ale lezení opravdu chytne a postupem času začneš zkoušet těžší cesty a správně si to srovnáš v hlavě, přijdeš na to, že musíš pro lezení dělat něco více a tím mám na mysli zvýšit fyzickou kondici a trénovat. Každý má jiné lezecké výzvy a cíle, důležité jsou nadšení a vůle. Lezu již dlouho na to, abych věděl, že trénovat v zimním období je prostě nutnost. Nemohu si dovolit nesystematicky se vrhat do jakoby tréninku a riskovat, že si natáhnu šlachy. Pokud chci minimalizovat nebezpečí úrazu při lezení na umělých stěnách, musím používat rozum a nechat si klidně poradit s tréninkem od zkušenějších lezců. Rád lezu na chytech AIX pro jejich tvarovou pestrost a přirozené uchopení, je jedno jestli u malého nebo velkého chytu.
Lezení je život a nekonečná výzva a já v lezení nacházím životní pohodu a klid, ale to si musí objevit každý sám, jinak nepochopí, o čem teď blábolím.

Jeník

Jeník je pro AIXo srdcař a externí spolupracovník.