Hangar – climbing playground by Adam Ondra

Od autora
Na AIXblog

Nová bouldrová stěna Hangar v Brně zažila první zátěžovou zkoušku 11. ledna 2019, kdy proběhl slavnostní křest stěny za účasti Adama Ondry (partnera stěny), novinářů a zástupců města Brna. Součástí slavnostního dne byl i exhibiční závod pro pozvané lezce. Mezi  kvalifikací a finále dostali prostor k “osahání” nové bouldrovky i návštěvníci. Vrcholem celého dne bylo finále závodu za účasti hvězd jako je Adam Ondra, Martin Stráník, Iva Vejmolová (AIXteam) a lezecké centrum se zaplnilo diváky k prasknutí. Atmosféra se dala srovnat se světovým pohárem, zaslouženě, protože tahle stěna nabízí ideální prostor pro závody velkého formátu a stejně tak je to důstojné tréninkové místo pro Adama Ondru, který se zde bude připravovat na olympijské hry Tokio 2020.

Rádi bychom se domákli, co taková stavba stěny obnáší, a který fachman se toho chopil… Možná pro vás bude překvapení, že kuráž pustit se do tak velkého projektu neměli domácí lezci, ale “čtyři mušketýři” z Ostravy. Více se dozvíte od provozovatele stěny a zároveň jednoho ze čtyř majitelů Tomáše Labounka.

Kde a kdy se zrodil nápad otevřít vlastní bouldrovku?
Nápad se zrodil zhruba před třemi lety, kdy jsem byl tenkrát ještě s přítelkyní (dnes už manželka:) na parádním dvouměsíčním tripu za lezením po Katalánsku. Nažhavení jsme tehdy přijeli v únoru do Siurany. Po pár dnech v dodávce “ošleháni siuranským” větrem a teplotami pod bodem mrazu, jsme mazali ohřát líca do Barcelony, kde nás Gaudí bavil asi tak dlouho, dokud jsme nezjistili, že pan Šarma postavil boulderovku:) Z tohohle místa vzešla veškerá inspirace a motivace na stavbu Hangaru.

Rozhodně jste se toho vzhledem k velikosti stěny nebáli. Velikost projektu byla jasná od začátku?
Velikost projektu byla od začátku jasná. Malých boulderovek po všech sklepech a podkrovích je všude dostatek. Má vize byla po vzoru Barcelony velká – prosvětlená hala, plná dominantních věží s výlezy, zářící všemi barvami velkých chytů. K tomu super zázemí a přátelský kolektiv.

Jaká byla cesta k finální podobě stěny?
K finálnímu projektu Hangaru od té doby proběhla trnitá cesta, plná neúspěchů a překážek. Říká se, že do třetice všeho dobrého nebo špatného. Tak ono se nám to podařilo až na šestý pokus:) Lidi v okolí nevěřili a brali projekt s rezervou. No a já do toho pořád rejpal a rejpal až se to povedlo.

Pokud to chápu dobře, tak Adam Ondra měl roli poradce?
Ano, Adam se v určité fázi k projektu připojil a stal se našim partnerem a garantem kvality. Když jsem uviděl nadšení v jeho tváři, poté co prvně navštívil halu a viděl co se staví, utvrdilo mě, že jdu správným směrem.

Na co všechno kromě skvělého prostoru a bouldrů se lezci mohou ještě těšit?
Budu se snažit z Hangáru postupně vybudovat lezecké centrum, které by dle mého mínění mělo mít stále nové a pestré bouldry. Mělo by hostit a pořádat roční série závodů. Jak lokálních, tak doufám, že i mezinárodních. Pak centrum, kde se můžou rodit nové mladé talenty, takže určitě oddílek pro děti. V plánu je také série kurzů a individuálních hodin pro začátečníky i pokročilé. Součástí by časem mohlo být i správné a kompenzační cvičení s fyzioterapeuty. Samozřejmě chceme pracovat i na ostatních službách s centrem spojených, jako je dobré jídlo a pití.

A jaké jsou první pocity po slavnostní otevíračce, která se uskutečnila v pátek 11. 1. 2019?
Po euforii z 11. 1.  přišlo veliké vystřízlivění a uvědomění si, jak těžký a dlouhý bude běh ke zdárnému vybudování opravdu dobrého lezeckého centra, o kterém píši. A jak těžké vůbec bude ty první měsíce ustát… Tak držte palce, dáme do toho všechno!

Za AIX palce držíme a fandíme! Díky

Stavba, foto @archiv Lezecké centrum Hangar

Odpovídá fachman Tomáš Sládek z firmy Walltech climbing...

Za stavbou stěny stojí firma Walltech climbing. Majitel firmy je Tomáš Sládek, který neváhal odpovědět na dalších pár dotazů…

Jak dlouho trvala stavba stěny?
Stavba stěny trvala okolo tří měsíců, s tím, že po dohodě s Adamem Ondrou o názvu a jeho působení na stěně se některé profily přeprojektovali.

Kdo navrhl profily?
Já (pozn. Tomáš Sládek z Walltech climbing) a doladění barevnosti jsme dělali s Tomem Labounkem (pozn. provozovatel a jeden z majitelů stěny). Nápad s principem Stargate (menší kulatý profil připomínající hřib uprostřed prostoru stěny) měl Tom, já to vykouzlil ve sketchupu. Vzniklo to hlavně díky perfektní spolupráci nás dvou. Výrobní dokumentaci jsem dělal já (dřevěná konstrukce + příprava dat překližkových desek pro naši pilu CNC),  Bambus (Petr Bambušek) ocelová konstrukce, Filip Javůrek (překližka).

Z čeho je stěna vyrobena? Pokud to není výrobní tajemství…
Konstrukce je částečně dřevěná – na CNC obráběné KVH a BSH hranoly a částečně ocelová (monster – vyráběl Kapr), panely jsou z překližky 21 mm.

Jaká je výška a celková plocha?
Výška je dle normy 4,5 m bez topoutu, 4,0 m s topoutem, celková plocha stěna je 989 m2 + tunely.

Kolik bylo přibližně osazeno buldoků pro chyty?
Máme 40 ks/m2, takže 30 680 ks. (zavrutovano 61 360 ks vruty).

Byla pro vás něčím tato stavba stěny speciální?
Byla, konečně jsme našli v ČR investora, který byl ochoten připlatit za kvalitu, jak materiálovou, tak v přístupu k zákazníkovi. A taky po stěnách v Německu, Francii, Finsku (třeba u polárního kruhu), Maďarsku, konečně ukázat u nás, jak se dají stěn taky dělat… Musím říct, že z tohohle projektu mam asi největší radost – bez ohledu na mnohem nižší zisk oproti třeba finskému projektu… Věřím ale, že, jak se to všechno sešlo,  to byla dost dobrá investice do budoucna.

Díky za odpovědi.

Další info ke stěně

Součástí stěny je také…

  • Oddělený dětský lezecký koutek a cvičná stěna.
  • Tréninkový koutek: Moonboard, campus.
  • Momentálně je postaveno okolo 160 bouldrů všech obtížností. Kdo si rád vymýšlí bouldry sám, může ve II.patře na menší oddělené bouldrovce.
  • Bistro a malý lezecký obchod.
  • Další info: www.hangarbrno.cz nebo FB profil

Dobrou stěnu dělají hlavně dobré chyty, říká Adam Ondra

Adam Ondra – “Dobrou stěnu dělají hlavně dobré chyty, a když už jsou dobré chyty, je pro každého stavěče zábavné stavět a nakonec pro každého lezce lézt na cestách a bouldrech. AIX jako distributor těch nejlepších značek byl na Hangáru jasná volba.

Pro mě jako závodníka je důležité lézt na bouldrech, které jsou podobné těm závodním. Na to jsou třeba ty správné profily, což Hangár splňuje stoprocentně. Dále pak jsou to chyty, po kterých se světové poháry lezou nejčastěji. Momentálně to jsou jasně Flathold a Cheeta. To jsou hlavně velké obliny.

Pro mě jako závodníka a zároveň lezce na skalách, je důležitá široká paleta chytů od různých značek, protože každý chyt se po chvíli ochytá, člověk se je naučí brát. Kouzlo tréninku a zároveň zábavy na stěně je v rozmanitosti chytů. Čím více to mě nebo každého z vás bude bavit a polezete na zajímavějších chytech, tím se i víc budete zlepšovat. Na Hangáru jsou pro mě zcela nové chyty Kingdom Climbing, ale nesmíme zapomenout i na lišty a ty podle mě dělá stále nejlepší AIX. Protože i v dnešním moderním světě samých oblin je třeba umět brát i lišty.”

Zásilka chytů z Holdsmarket.com: Flathold, AIX holds, AIX volumes, HRT Climbing Holds, Cheeta, Kingdom Climbing, MoonClimbing, Expression. Foto@archiv Hangar

Fotogalerie z exhibičních závodů a dalších legend

Vítězové exhibičního závodu

1. místo: Adam Ondra – Vanda Michalková
2. místo: Martin Stráník – Iva Vejmolová
3. místo: Štefan Stygi Bednar – Jana Ondřejová

Za AIX sepsala Simona Ulmonová
foto archiv AIX a Lukáš Bíba

Nejnovější články

Napište Komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.