AIX ÁDR BOULDER SESSION 24. 2. 2018

Od autora
Na AIXblog

Závod v Ádru jsem si do kalendáře poznačil hned, jak byl znám termín konání. Jednak tento závod běží už nějaké roky za vydatné podpory AIX – takže žádné výmluvy, a pak jsem si chtěl po čase zase zazávodit a věděl jsem, že následný večírek bude stát za to. Dorazili jsme s Lahvim, Bažantem a Bejčkem v pátek večer a to rovnou do Kalírny uhasit žízeň a chuť. Naštěstí spaní bylo dohodnuté nedaleko u Lukáše Janského, a tak jsme ráno vstávali s úsměvem na rtech, venku chumelilo, Ledecká měla druhé zlato a po příjemném večeru jsme byli příjemně naladěni na závod.

V hale v Horním Adršpachu na nás čekalo několik různých profilů s devatenácti bouldry, které vedly převážně po nových, fialových Flathold chytech. Žluté struktury AIX byly také nepřehlédnutelné spolu s chyty Cheeta. Troufám si tvrdit, že to byl nejlépe zachytovaný závod za dlouhá léta. Vyřídili jsme si náležitosti s registrací a vrhli se s lístky na zápis výsledků do boje o topy. Oproti loňským ročníkům probíhal jiný systém hodnocení bouldrů. Zapisovala se pouze ZÓNA, TOP případně FLASH, a těm se po skončení kvalifikace ve výsledcích přidělila bodová hodnota, která se odvíjela podle počtu přelezů každého z bouldrů.

Andrey s Vildou připravili perfektní problémy a bylo vidět, že se lezci zaplňující prostor, spolu s oblaky maglajzu, dobře baví. Celkem se v kvalifikaci sešlo 93 závodníků! První rozlejzací pochoďáky sázíme rychle, stejně tak chceme s Lahvim sfouknout modrou dvanáctku, “ta holčička to přeběhla, jdeme na to”, ale ukázalo se, že jde o dost obtížnou záležitost. Objevuje se stále více kamarádů a všichni mohutně přikládáme do maglajzové atmosféry. Bažant už vymyslel první výmluvu, že se mu špatně dejchá, atmosféra houstne. Ve Spolaně, kde se maglajz pro lékařské účely vyráběl, by asi čuměli na ten blbizmus, jak si každý sahal zaprášit, holt bílá droga v Ádru a mlha, že bys kejchal kostky. (Chceš se z tohohle blbizmu probrat a dát si odvykačku od bílé drogy? Tak až dočteš článek, poslechni si tohle.)

Pro potenciální finalisty se vytřídily tři rozhodující bouldry, struktury s vošmelem v 45tce, fialové jebky do spoďáku a skok z velkého Morfo chytu. Po různu jsou k vidění jejich přelezy, někdy s menším, jindy s větším úsilím, krev teče taky z různých míst, nejoblíbenější byla levá holeň. Ani nelezeme celých pět kvalifikačních hodin, lezitelné bouldry došly a tak jedeme do Kalírny proměnit poukaz z registrace za pizzu. Obsluha se na nás usmívá, pizza je dobrá, pivo studený jen tělo si žádá odpočinek, který realizujeme na privátu sledováním hokeje s Kanadou.

Ve finále je připraveno pro osm holek (Kateřina Zachrdlová, Lenka Fruhbauerová, Simona Ulmonová, Jana Vašková, Kateřina Zímová, Elena Benešová, Eva Kyselová, Zdeňka Adamů) a osm kluků (Jakub Jedlička, Richard Pařil, Jenda Šolc, Jan Magnus Novák, Jirous Přibil, Jan Kubíček, Jakub Lyčka, Honza Zíma) vždy po čtyřech bouldrech. Finalisté lezou postupně všichni první pokus v daném bouldru na OS, pak už můžou koukat na druhé kolo pokusů, případně třetí a čtvrté a následuje přesun na další boulder.

Holky začínaly a jejich finále parádně gradovalo, všechny bouldry se dočkaly topu a kromě prvního bouldru, který přelezla jen Katty Zachrdlová, se holky v bouldrech pěkně hýbaly. U chlapů to bylo podobné a bojovalo se do posledního kroku. Opět se ukázalo, že když stavěč umí, což Vilda Chejn teda jo, pak si závodníci zalezou a ani divák se nenudí. Finále zaslouženě vyhrál Kuba Jedlička a v ženách Katty Zachrdlová.

Vyhlášení vítězů proběhlo v Kalírně a z hodnotných cen se radovali všichni finalisté. Pivo bylo za 10 Kč, kytary drnčely, lidé tančili a chystala se tombola pro účastníky závodu, kteří odevzdali výsledky. Tombola byla hodně bohatá, rozdalo se i 80 m lano Tendon a další libůstky od sponzorů, kdo nebyl osobně, měl holt smůlu.  Než kapela naplno rozvlnila tanečníky na parketu, proběhla ještě soutěž ve visu na rotační hrazdě o uzenou kýtu. Prostě vydařená akce a příští rok si ji určitě nenechám ujít.

Výsledky muži

 1. Jakub Jedlička
 2. Richard Pařil
 3. Jenda Šolc
 4. Jan Magnus Novák
 5. Jirous Přibil (AIX)
 6. Jan Kubíček
 7. Jakub Lyčka
 8. Honza Zíma

 

Výsledky ženy

 1. Kateřina Zachrdlová
 2. Lenka Fruhbauerová
 3. Simona Ulmonová  (AIX)
 4. Jana Vašková
 5. Kateřina Zímová
 6. Elena Benešová
 7. Eva Kyselová
 8. Zdeňka Adamů

Napsal Jirous
Foto a video: Pepa Horák