AIX ÁDR Boulder Session: Rozhovor s ředitelem závodu

Od autora
Na AIXblog

Adršpach je naše srdcovka! Bouldrový závod AIX Ádr Boulder Session je naše srdcovka! Protože není moc závodů, kde se sejdou bouldrařská esa, milovníci pískovcového lezení nebo další “páni lezci”, kteří výjimečně slaní ze svých těžkých skalních projektů. Ádr boulder Session je podle nás velká událost, lezecká sešlos sporťáků i sdrcařů. A o tom to je!

A jak už se k vám jistě doneslo, patý ročník proběhne 24. 2. 2018 (pozvánka) v Horním Adršpachu a zde je rozhovor s ředitelem závodu, výborným adršpašským lezcem Májou Nyčem.

Kde se vzala myšlenka uspořádat tento závod?

Myšlenka se samozřejmě zrodila v Ádru, pěkně v hospodě u pivka. Jakmile se u nás dodělala náklápěcí boulderovka, nebylo na co čekat. Tehdy jsme se s kamarádem Karlem Šnajdrem rozhodli, že když už tu bouldrovku máme, byť malou, tak prostě musíme uspořádat boulderové závody. Na konci roku 2013 jsme stanovili první termín a začali na tom makat…

Jak se závod postupně vyvíjel? Mám na mysli jednotlivé ročníky?

Tak první 2 ročníky se odehrávaly pouze na naší naklápěcí stěnce. První ročník dorazilo asi 20 lidí. Kvalifikačních bouldrů jsme tam vměstnali asi 10 a při tomhle počtu lidí na 4 mto byl docela masakr. Kvalifikace se lezla stylem FLASH. Bouldry byly postaveny tak, aby se daly lézt alespoň  2-3 najednou, aby to trochu odsejpalo. Finálové problémy byly 3 a lezli se s časovým limitem 4 minuty/boulder.  Již na první ročník se nám podařilo sehnat dost sponzorů, takže o ceny nebyla nouze.

Druhý ročník byl obdobný s tím, že dorazilo více lidí. To už ale bylo maximum pro naši malou boulderovku. Po druhém ročníku se do toho se mnou vložil Lukáš Jánský, který chtěl závodům dát úplně jiný rozměr. Další ročník byl již ve spolupráci s firmou AIX, se kterou jsme u nás postavili jejich mobilní boulderovku, na kterou se vešlo spoustu bouldrů, aniž by si lidé skákali na hlavu. Tímto závody nabraly úplně jiný směr. Přijelo dvojnásobně víc lidí oproti předchozímu ročníku. Lákadlem byly určitě i zajímavé “prize money” a spousta materiálových věcí od sponzorů. Posledním, tedy 4. ročníkem, jsme se posunuli zase o krok kupředu, kdy jsme v hale vytvořili samostatné profily, které rozšířily prostor pro závodníky, a vešlo se zde víc lidí. Uvidíme, co přinese 5. ročník AIX ÁDR BOULDER SESSION 2018.

Kdo většinou staví bouldry? A máte preference na výběr chytů, struktur?

První 2 ročníky jsme stavěče neřešili. Bouldry jsem stavěl jen já a Karel Šnajdr. Chyty jsme brali zrovna ty, které byly po ruce. Jakmile se závody dostal pod záštitu AIXu, tak jsme stavění bouldrů přenechali odborníkům. Hlavním patronem není nikdo jiný než Andrej Chrastina, který si k sobě vždy povolal někoho z oboru. Co se týče výběru chytů a struktur, tak Andrejko jistě ví, kde hledat ty správné mučící nástroje. Většinou jsou z dílny AIX a FLATHOLD.

Komu bys řekl „díky“ za závody a kdo je nepostradatelný, aby vše frčelo…?

Těch lidí je hodně, jsou to sponzoři, jsou to všichni, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli a podílejí na tom, aby se tyhle závody mohly stát realitou a všem se vryly do paměti. Nepostradatelným je určitě Andrejko Chrastina a jeho AIX tým, kteří pro mě a pro tyhle závody udělali neskutečně mnoho. Dalším nepostradatelným je kalírenský tým v čele s Lukášem Jánským, bez kterého by závody nenabraly takovou úroveň jako teď mají.

Co bys chtěl, aby tento závod vždycky měl a nikdy neztratil?

Tak určitě ducha, adršpašskou pohodu a hlavně tu skvělou partu, která se mnou tyto závody pořádá.

Máte se závody další plány?

Určitě chceme do budoucna vypilovat závody do dokonalosti, rozšířit bouldrové prostory a nahnat sem spoustu lidí, co milují tento sport a rádi jezdí do Ádru.

Poznámka za AIX: Jestli se rozšíří bouldrové prostory, záleží také na vás. Možná už jste zaslechli nebo je to pro vás novinka, adršpašský lezecký gang vyslal do světa výzvu: „Podpořte ÁDRBOULDER aneb projekt s velkým srdcem“. Co se za touto výzvou skrývá? Nová bouldrová stěna. My do toho jdeme (proč se dozvíš ve videu). Co vy? Přečíst si víc a přispět na projekt ADRBOULDER můžeš: https://goo.gl/emznVW … a pošli to dál!

Za AIX se ptala Simona Ulmonová

Doporučené Články

Napište Komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.